31 Aralık 2013 Salı

Beyonce büyük bir PR riski aldı


Belki duymuşsunuzdur ya da duymamışsınızdır.  Beyonce 13 Aralık’ta yeni bir albüm çıkardı. Duymamışsınızdır dedim çünkü bu albüm için hiçbir pazarlama çalışması yapılmadı!

Pazarlamanın 4P’si yerle bir oldu desek yeri.

Yeni albüm tanıtım stratejisi:  Kampanya yok (Non – Campaign)

Tüm ülkelerde fanları olan dünyaca meşhur bir pop şarkıcısı rekabet bu kadar fazla ve satışlar bu kadar düşük iken yeni albümünün hiçbir tanıtımını yapmadı.

Ne bir reklam, ne bir teaser, ne bir röportaj ne de bir talk-show programı konukluğu… Hiçbir şey.

Satışta da farklı bir strateji izlendi. Beyonce’nin kendisini göremediğimiz gibi albümünü de hiçbir yerde göremedik. Albümün fiziksel görünürlüğü yok.  Hiçbir mağazada satılmıyor. Sessiz sedasız iTunes’a eklendi, albüm kapağında seksi Beyonce’yi de göremiyoruz, kapakta sadece adı yazıyor. Üstelik şarkılar teker teker satılmadı, bütün albüm halinde satın alınabiliyordu, 15,99 dolara. Albümde 14 yeni şarkı ve 17 klip bulunuyor.

Gelin görün ki, bu albüm satışlarıyla rekorlar kırdı!!.

Albüm çıkışından 3 saat sonra 80 bin kez indirilmişti bile. 48 saat içinde yarım milyon adet satıldı. 12 saat içinde albümle ilgili 1,2 milyon tweet atıldı.

Katy Perry konuyla ilgili şöyle bir tweet attı:

“Don't talk to me today unless it's about @Beyonce THANX,” 


Kendi albümünün tanıtımı ile uğraşan Lady Gaga bile şunları söyledi: 

"Good Morning! Photoshoot and rehearsal, why aren't there more hours in the day. (Eye cream) and welcome back Honey B we missed you! <3  <3"

Sektörde albümler ilk haftasında ne kadar satıyor?

Peki bu başarı ne kadar büyük? Bu sektörü ben de çok fazla bilmediğim için sektördeki satış rakamlarına baktım.

Albümün ilk haftasındaki satış rakamları:

Katy Perry – 286 bin
Lady Gaga – 258 bin
Miley Cyrus – 270 bin

Bu rakamlar ilk haftaya ait,  Lady Gaga 24 milyon dolarlık tanıtım bütçesiyle ilk haftasında sadece 258 bin satabildi. Beyonce’nin bütçesi: “sıfır”

Beyonce sadece 3 günde 829 bin kopyayla iTunes tarihinde en hızlı satılan albüm unvanına kavuştu.

iTunes'ta albüm 111 ülkede 1 numara oldu. Eğer satışlar böyle giderse albümlerin çok az satıldığı bu dönemde Beyonce kendi kariyerinin en büyük başarısına ulaşacak.

Peki bu başarının kaynağı nedir?

Kişisel görüşüm, albüm Beyonce’nin fanları için çok büyük bir sürpriz oldu ve beklenmeyen bu güzel gelişme insanlarda büyük bir merak uyandırdı. İlk dalga, sadakatine güvendiği "kemik" fanlarına etki ederken, sosyal medya sayesinde bu büyük sürpriz ağızdan ağıza yayıldı ve müthiş bir “buzz” etkisi yarattı.

CD’yi satın almayıp şarkıyı Youtube’dan indiren hedef kitle ilk haftada bu mecralarda hiçbir şarkıya ulaşamadı ve tek çare olarak albümü indirdi, albümdeki şarkıların kaliteli olması (ben beğendim şahsenJ) nedeniyle de indirme oranları buzz ın da etkisiyle her geçen saat daha da arttı.

Beyonce sosyal medyayı bu dönemde çok aktif ve profesyonel bir şekilde yönetti. Twitter’da değil ama Instagram hesabından albüm yayınlandıktan sonra “sürpriz” diyerek kısa bir video yayınladı. Facebook’ta duyurdu. Fanlarıyla çok samimi bir dil kullanarak satışlar için onlara teşekkür etti.  El yazısıyla bir kağıda  not yazıp bunun fotoğrafını paylaşması bile stratejik bir eylem.

Şimdi biz de sosyal medya işindeyiz, kanaatimce tanıtım bütçelerinin sıfır olduğunu düşünmüyorum J Arka planda seeding gibi yöntemlerle çeşitli yönlendirmeler de eminim yapmışlardır. Tabii biz bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz J

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder