10 Şubat 2014 Pazartesi

Magazin muhabiri markalar

Magazin muhabiri markalar...

Böyle bir terim literatürde yok sanırım. Madem öyle buyurun hep beraber yaratalım o zaman.

Türkiye'de Televole izlemiş herkes bilir. Magazin muhabirleri gündem oluşturmak için olmadık 2 ünlüyü sevgili yapmaya çalışırlar, o 2 ünlü bir şekilde sevgili olur.

Sonra onları evlendirmeye çalışırlar. Ünlülerimiz evlenir. 

Sıra çocuğa gelir, "Çocuk ne zaman?" diye sorarlar her gördüklerinde. Sonra o çocuk doğar.

Bir kaç defa bu 2 ünlü ayrı görülsün ve yanlarında farklı kişiler olsun, bu sefer boşanıyor musunuz diye sorup, o kişinin boşanmasını beklerler.

Bunları ben söylemiyorum elbette, özel hayatları ile ilgili röportaj yapan ünlülerimiz anlatıyor ve bu konuda oldukça şikayetçiler.

gnctrkcll'nin 14 Kubat hashtag kampanyasını görünce aklıma bu magazin muhabirleri ve onların gündem yaratma çabaları geldi.

14 Şubat sanki çok önemli bir olaymış gibi yıllarca markalar tarafından bir iletişim fırsatı olarak görülüp reklamlardan, iletişim projelerine, sosyal medyadan gerilla etkinliklere kadar tepe tepe, suyu çıkana kadar kullanıldı. Bu yoğun mesaj bombardımanı ile ,doğal olarak, tüketicilerde daha önce olmayan bir 14 Şubat - Sevgililer Günü farkındalığı oluştu. Dergi kapaklarından billboardlara, avm stantlarından mağaza vitrinlerine kadar Şubat ayı "kırmızı" ve "kalpli" bir ay haline dönüştü.

Bundan 20 - 25 sene önce hayatımızda olmayan 14 Şubat çok güzel ve başarılı bir pazarlama ürünü olarak şimdi hayatlarımızda.

Gök kubbenin altında söylenmemiş söz misali, sevgililer günü ile ilgili kullanılmayan iletişim ve pazarlama fikri, yaklaşımı kalmadı zamanla. Hal böyle olunca markalar da magazin muhabirleri gibi kendi yarattıkları gündemi "anti" kampanyalarla başlangıç noktasına getirmeye başladılar, tabii bunu da bir iletişim fırsatına dönüştürerek.

Gnctrkcll bu güne kadar Sevgililer Günü ile ilgili neler yapmış bir kaçına bakalım:

- www.hipnozor.com adlı bir website üzerinden sevgililerin birbirlerine hazırladıkları özel mesajlarla hipnotize eden eğlenceli bir uygulama gerçekleştirmiş.

- Sevgililer Günü'ne özel tarifeler ve kampanyalar yapmış.- Cemal Hünal'dan 14 Şubat'a birbirinden özel tüyoları hedef kitlesiyle paylaşmış.
Bunun gibi pek ama pek çok 4P'yi kapsayan başarılı işleri var gnctrkcll'nin. Şimdi de yeni bir bakış açısıyla yine çok başarılı bir kampanya başlatmış: #14KubatBu "anti 14 Şubat" kampanyası yeni bir trendin başlangıcı olur mu, göreceğiz.

14 Şubat, sevgili, aşk, sevgi, çift gibi kavramların bol bol ekmeğini yiyen gctrkcll bizi 14 Şubat'ın olmadığı dönemlere geri götürebilmek için bakalım daha nasıl kampanyalar yapacak.

Kendilerini buradan tebrik ediyoruz. Nur topu gibi bir pazarlama ürünümüz daha oldu.

E markalar magazin muhabiri gibi davrandıkça biz tüketicilere de ünlü olmak düşüyor :) Tadını çıkarıp eğlenelim o zaman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder